Hakkımızda

Merhaba.

eskibavul.com müşterek amaçlarla kurulmuş bir sitedir. Sitede “hemen al” seçeneği ile alımlar yapabileceğiniz gibi, mezatlara katılarak yıllardan beri arayıp bulamadığınız ürünleri koleksiyonunuza katabilirsiniz.

Peki biz kimiz? Yıllardır sahaf olmak için uğraşlar veren ve sahaf olmanın tabela asmayla olunmayacağını, çok çalışılması gerektiğini bilen, kimi zaman tembel gözükse de kitap sevdası için de mücadeleyi bırakmayan şimdilik iki kişiden oluşan ama bu sayıyla sabit kalmayı düşünmeyen bir ekibiz. Aklımızdaki birçok fikirden biri, aylık olarak yaptığımız mezatları online olarak diğer koleksiyonerlere haber verip onların katılımını sağlamaktı. 
 

Neden eskibavul ismi? Sahaflık mesleğini icra ettiğimiz sürede, kitap almak için birçok eve gittik. Gittiğimiz yerlerde; en güzel kitapları, efemeraları ya kitap raflarında, ya sandıklarda, ya da eski bavullarda bulduk. Kimi zaman da, dükkanımıza ürün getirenler oldu. Bu ürünler, ya poşetlerde ya da eski bavullar sayesinde bize ulaşıldı. Eski bavullar, bizim için hep gizemli oldu. İçinden ne çıkacağı belli olmazdı. Çünkü, içindekilerle beraber yıllarca ya tavan arasında kalmış, ya bir evin bodrumunda saklanmış, ya da hiç ummadığımız bir yerde gizlenmiş olarak alıcısına ulaştırılmak üzere, biz “aracı”ları yani sahafları beklemiş. Evet, bizler bir aracıyız sonuçta. Araştırmacıya faydalı olacak eseri ulaştırmada, okuyucusuna okumak istediğini yetiştirmede, koleksiyonerin koleksiyonuna bir parça daha ilave etmesinde, bir aracıyız ve bizim gibi gizemli bir araç daha var ki; işte o da o “eski bavul”dur. Bu yüzden “eski bavul”u kurduk.

Sizlere kitap, efemera, obje konusunda sürpriz ürünler sunmak için kurduğumuz “eski bavul”, sadece mezat veya sadece satış amaçlı olmasını istemedik. “Mezatlar” ve  “hemen al” gibi sıcak satışların yanı sıra; içinde haber bültenlerimizin yer aldığı, blog bölümünde eski bavulların içinden çıkan hikayelerin, anıların anlatıldığı yazıların yer aldığı, diğer meslektaşlarımızın mezat haberlerinin de (rekabeti düşünmeden) olduğu, sahaflık mesleğiyle ilgili haberlerin, makalelerin, duyuruların içinde barındırdığı bir site olsun istedik ve tasarımı ona göre şekillendirdik.

İki kişiyle başlayan ekibimiz; sizin görüş ve düşüncelerinizle şekillenecek, desteğinizle de büyümeyi hedeflemektedir.


Barış Bingöl – Sedat Yardımcı